در حال بارگذاری ...
در مراسم افتتاح تئاتر دائمی خیابانی رشت مطرح شد

رشت شهر اولین‌ها باقی خواهد ماند

مراسم افتتاح تئاتر دائمی خیابانی شهر رشت برای نخستین بار در کشور در پیاده ‌راه فرهنگی برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر، مراسم افتتاح تئاتر دائمی خیابانی شهر رشت برای نخستین بار در کشور چهارشنبه ۲۷ تیرماه با حضور شهردار رشت، جمعی از اعضای شورای شهر رشت، هنرمندان سینما و تلویزیون کشور و جمعی از هنرمندان گیلانی در پیاده راه فرهنگی شهرداری برگزار شد.

مسعود نصرتی شهردار رشت در این مراسم با ابراز خرسندی از افتتاح تئاتر دائمی خیابانی در رشت بیان کرد: تئاتر خیابانی در ۳۶۵ روز سال در شهر رشت اجرا می‌شود و این اقدام بزرگ فرهنگی رویدادسازی خواهد شد.

او با اشاره به اینکه در روز نهم اردیبهشت «روز شوراها»، آیین سنگ بنای شب‌های روشن رشت برگزار شد مطرح کرد: شب‌های رشت زنده و پویا است و این ویژگی در سایر شهرهای کشور وجود ندارد و می‌توانیم از این ظرفیت رشت بهره برداری کنیم.

شهردار رشت شب‌های رشت را فرصتی مناسب برای جذب گردشگران دانست و یادآور شد: اکثر گردشگران واردشده به استان گیلان در شعاع ۳۰ کیلومتری رشت وارد می‌شوند و با توجه به اینکه شب‌های رشت ترافیک روز را ندارد می‌توان از این ظرفیت برای جذب و ماندگاری گردشگر استفاده کرد.

دکتر نصرتی به برگزاری باکیفیت تئاتر و نمایش خیابانی در رشت تأکید کرد و گفت: اگر موسیقی و تئاتر خیابانی را باکیفیت مطلوب برگزار کنیم، شهر اولین‌ها برای تولید رویداد و جاذب گردشگر شدن خواهیم بود.

او با اشاره به اینکه برگزاری تئاتر خیابانی تنها برای شهروندان رشتی نیست ابراز داشت: باید این برنامه‌ها باکیفیت مطلوب اجرا شوند تا تمام ایران از آن استقبال کنند.

شهردار رشت ادامه داد: با برگزاری تئاتر خیابانی، شب‌های روشن رشت و ورود گردشگران ۱۷۰ نوع تنوع غذایی گیلان معنا خواهد یافت و این مسئولیت سنگین بر دوش هنرمندان گیلانی است.

دکتر نصرتی از اجرای ۴۰ برنامه برای ۴۰ هفته سال خبر داد و افزود: باید با اجرای باکیفیت برنامه‌های هنری انتظار اجتماعی را افزایش دهیم و افتتاح تئاتر دائمی خیابانی در رشت نقطه عطفی در تاریخ رشت خواهد بود.

او برگزاری تئاتر دائمی خیابانی را فرصتی مناسب برای اشتغال‌زایی همراه با ورود گردشگران عنوان کرد و افزود: باید این شرایط را ادامه دهیم و الگویی برای سایر شهرها باشیم.

 

هنرمندان دغدغه دستمزد نداشته باشند

شهردار رشت تأکید کرد: وظیفه‌داریم رشت شهر اولین‌ها باقی بماند و این برنامه‌ها باکیفیتی برگزار شود که در حوزه ملی و فراملی برند شود.

دکتر نصرتی با اشاره به اینکه دغدغه‌های هنرمندان تئاتر رشت و بروکراسی اداری را حذف می‌کنیم مطرح کرد: هنرمندان تنها به ارائه باکیفیت برنامه‌های فرهنگی و هنری خود بپردازند و هیچ نگرانی برای دریافت دستمزد خود نداشته باشند.

 

محمدحسن عاقل منش: برگزاری تئاتر دائمی خیابانی مایه غرور است

محمدحسن عاقل‌منش رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت در این مراسم ضمن تبریک دهه کرامت و گرامیداشت یاد و خاطره هنرمندان فقید گیلانی و هدیه میر معنوی اظهار کرد: برگزاری تئاتر دائمی خیابانی در رشت مایه غرور و افتخار ماست و امیدواریم این حرکت خوب فرهنگی ادامه یابد.

 

فاطمه شیرزاد: تئاتر خیابانی بیش از ۱۰۰ سال در رشت و گیلان قدمت دارد

فاطمه شیرزاد سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت در این مراسم ضمن تبریک ایام دهه کرامت با اشاره به اینکه تئاتر در گیلان و رشت قدمت بیش از ۱۰۰ سال دارد اظهار داشت: امیدواریم شاهد اتفاقات خوب در حوزه فرهنگ و هنر باشیم.

او مطرح کرد: از دکتر فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان انتظار داشتیم در جمع ما حاضر باشند و انتظار ما این است شاهد حضور پررنگ‌تر ایشان در برنامه‌های مدیریت شهری باشیم.

 

سامان خلیلیان: بسیاری از شهرها از فضای فرهنگی رشت غبطه می‌خورند

سامان خلیلیان مدیر کانون تئاتر خیابانی کشور نیز در این مراسم، برگزاری تئاتر دائمی خیابانی در رشت را اتفاقی بزرگ برای شهر رشت دانست و افزود: کانون تخصصی تئاتر خیابانی کشور در کنار هنرمندان گیلانی است و از هیچ حمایتی دریغ نمی‌کنیم.

 مدیر کانون تئاتر خیابانی کشور با اشاره به اینکه تاکنون تئاتر خیابانی به‌صورت مستمر در کشور اجرا نشده است بیان کرد: شهرداری رشت اقدام فرهنگی بزرگی را انجام داده است و از مسئولان شهرداری رشت تشکر می‌کنم.

او اذعان داشت: بسیاری از شهرها و کشور به این فضای فرهنگی رشت غبطه می‌خورند و امیدواریم اتفاقات فرهنگی بزرگ‌تری در رشت رخ دهد.

در ادامه مراسم پروانه معصومی، مرجانه گلچین و کامبیز کاشفی، هنرمندان سینما و تلویزیون کشور در سخنانی کوتاه برگزاری تئاتر دائمی خیابانی در رشت را اتفاقی بزرگ قلمداد کردند و خواستار تداوم این اقدام فرهنگی شدند. سپس  تندیس تئاتر دائمی خیابانی رشت به پروانه معصومی، مرجان گلچین و کامبیز کاشفی اهدا شد و همچنین به جمعی از هنرمندان گیلانی لوح زرین اهدا گردید.

در انتهای مراسم نیز نمایش «رمز وای فای شما چنده؟» توسط هنرمندان گیلانی اجرا شد.

گفتنی است، در این مراسم دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت، محمدحسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت، فاطمه شیرزاد سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت، فرهام زاهد رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر رشت، علیرضا حسنی رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی، ورزشی شهرداری رشت، سامان خلیلیان مدیر کانون تئاتر خیابانی کشور، امیرحسین شفیعی مدیر تئاتر خیابانی حوزه هنری، محمود فرضی نژاد مسئول تئاتر خیابانی گیلان، هنرمندان سینما و تلویزیون کشور نظیر پروانه معصومی، مرجانه گلچین، کامبیز کاشفی و هنرمندان گیلانی مانند انوش نصر، رضا میرمعنوی و... حضور داشتند.
نظرات کاربران